Bilginler Forum
Linux Ubuntu oracle Kurulumu [Resimli Anlatım] Uye_ol
| Bilginler Forum | En Bilgili Forum Sitesi |
Bilginler Forum
Linux Ubuntu oracle Kurulumu [Resimli Anlatım] Uye_ol
| Bilginler Forum | En Bilgili Forum Sitesi |
Bilginler Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bilginler Forum

Bilginler Forum | Yetkin Forum Güvencesiyle Sizlerle

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Linux Ubuntu oracle Kurulumu [Resimli Anlatım]

YazarMesaj
Admin
Bilginler Forum'un Yeni Admini BéRK
Bilginler Forum'un Yeni Admini BéRK
Admin

Linux Ubuntu oracle Kurulumu [Resimli Anlatım] Empty
MesajKonu: Linux Ubuntu oracle Kurulumu [Resimli Anlatım]   Linux Ubuntu oracle Kurulumu [Resimli Anlatım] EmptyPerş. Nis. 29, 2010 8:03 am

Hazır bilgisayarıma format atmışken, gerekli olan tool’ları geri yükleme sürecinde bunu da aradan çıkarayım dedim. Aslında çok standart bir iş. Ekstradan yapmanız gereken pek bir şey yok ve sorunsuz olarak kuruluyor. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus, Oracle’ın yükleme için oluşturduğu rehberi takip etmek. Bir anlamı olsun diye ben rehberi okumadan kurulmaya çalışıldığında karşılaşabileceğiniz hataları yaparak hazırladım. Başka sorunlarla karşılaşırsanız, bunları da rehbere ekleyerek güzel bir kaynak yaratmış oluruz.
İlk olarak Ubuntu 8.10′u kurdum ve güncellemeleri bitirdim. Daha sonra [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]‘den ODI 10.1.3′ün 32bit’lik versiyonunu indirdim.
1. Sıkıştırılmış paketi açtığım gibi klasörlerin içine atladım ve runInstaller dosyasını bulup çalıştırdım. Daha bu noktada ilk hatamı almak beni üzmüştü tabi ama halledilir diyerekten yoluma devam ettim.

~$ cd ./ODI_10.1.3/setup/Linux/Disk1/install~$ ./runInstaller

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2. Oracle ürünleri kurulmadan önce sisteminizi kontrol ediyor ve distro’nuzun RedHat olması gerektiğini söylüyor size. Bu uyarıyı dikkate alıp almamak sizin bileceğiniz iş tabii ki. Ben Ubuntu kullandığım için komutun sonuna -ignoreSysPrereqs parametresini ekleyerek bir daha çalıştırdım ve bu sorunu kolaylıkla aştım.

~$ cd ./ODI_10.1.3/setup/Linux/Disk1/install~$ ./runInstaller -ignoreSysPrereqs

3. Yükleme dosyası açıldığında karşınıza çıkan ilk penceredir bu. Next diyip geçiyoruz.

4. Diğer Oracle ürünlerini de daha sonra kurmak gerekir diye oracle diye bir klasör yaratıp içine kurmayı tercih ettim. Nereye kuracağınız yine size kalmış bir seçenek.

~$ mkdir oracle

5. Klasörü yarattıktan sonra gerekli değişiklikleri yapıp devam ettim.

6. Aynı yükleme dosyasını kullanarak birden fazla ürünü yükleme şansımız var. Benim ihtiyacım olan Oracle Data Integrator olduğu için ben bu seçeneği tercih ettim. Uyarmalıyım ki Data Quality ürününü de yüklemek istediğinizde farklı seçenekler karşınıza çıkıyor. Bu nedenle daha önce söylediğim gibi, Oracle’ın hazırladığı yükleme rehberini mutlaka okuyun.

7. Amacımız Client’ı yüklemek olduğu için bu seçeneği seçip devam ediyoruz.

8. Yükleme öncesi bizden istenen son parametreler, ODI’nin nereye kurulacağı ve sistem içinde ne isim alacağıdır. 4. aşamada ben yeni bir klasör yarattığım için bunu da o klasörün içine yüklüyorum. İsim kısmıysa default olarak kalıyor.

9. Yükleme çok uzun sürmüyor. Yaklaşık olarak 2 dakika sürdü. Tabi bilgisayarınızın özelliklerine göre bu artabilir veya azalabilir.

10. Yüklemenin son adımı yaratılan klasörlere gerekli izinleri vermek. Bunun için sizden, belirtilen path’teki dosyayı çalıştırmanız.

11. İstendiği gibi, belirtilen path’teki dosyayı çalıştırdığımda sorun aldım. Bunun sebebi sudo kullanmak zorunda oluşumdu.

~$ cd ./oracle/oraInventory~$ ./orainstRoot.sh

12. sudo kullanarak komutu girdiğimde sorunsuz şekilde yetkiler verildi.

~$ cd ./oracle/oraInventory~$ sudo ./orainstRoot.sh

Alternatif olarak aşağıdaki komutla da aynı işi yapabiliryor olmaniz lazim:

~$ sudo ./oracle/oraInventory/orainstRoot.sh

13. Kurulum başarıyla tamamlandı yazısını görünce sevinmiştim ama “Exit”e basınca açıkçası şaşırdım. Ama öğrendimki korkulacak bir şey yokmuş. Başarılı şekilde sonuçlanmasına rağmen kapatmayı seçtiğinizde size emin misiniz sorusu soruluyor. Yüklemenin hala devam ettiği izlenimini uyandırsa da aslında dikkate almamanız gereken bir durum bu.

14. Eh, yükleme tamamlandığı için programı çalıştırabilirim dedim ve yüklemenin yapıldığı klasöre girip programı çalıştırmayı denedim. İşin içinde bir bit yeniği olduğunu düşünmem gerekirdi; bu kadar kolay olmamalı…

~$ cd ./oracle/OraHome_1/oracledi/bin~$ ./designer.sh

15. ODI kurulurken kendi kullanımı için Java’nın 1.4.2 versiyonunu, kendi altında bir yere yüklüyor. Eğer bunu değiştirmezseniz doğrudan bu path’ten çalıştırmaya çalışıyor. Ancak sorun şu ki, yükleme sırasında bu path tanımlanmadığından programı çalıştırdığınızda sorun oluşuyor. Çözümü aslında sorunu anlatmaktan daha basit. ODI’nin kullanabilmesi için ODI_JAVA_HOME’u tanımlamamız gerekli. Ben bu tanımları .bashrc dosyasında yapıyorum. Farklı rehberlere baktığınızda size farklı çözümler önerebilirler.

~$ sudo nano ~/.bashrc

16. ODI_JAVA_HOME ister kendi kurduğu java path’ine yönlendirin, isterseniz kendi kurduğunuz java’ya. Benim kurduğum ilk program ODI olduğu için daha önce java’yı yüklememiştim; bu nedenle client’la beraber gelen java sürümüne yönlendiriyorum. nano ile açtığım .bashrc’nin en sonuna aşağıdaki satırı ekledim. CTRL+O ile kaydedip, CTRL+X ile çıktım.

export ODI_JAVA_HOME=/home/bgulcu/oracle/OraHome_1/jre/1.4.2

Alternatif olarak doğrudan .bashrc’nin altına yukarıdaki satırı ekleyebilirsiniz. Bunun için satırı kopyaladıktan sonra terminale CTRL+SHIFT+V ile yapıştırın ve şu satırı oluşturun:

~$ sudo echo "export ODI_JAVA_HOME=/home/bgulcu/oracle/OraHome_1/jre/1.4.2" >> ~/.bashrc

17. Mutlu sona yaklaşırkenki son ekran görüntüsü. Çalıştırmak için gerekli komutu girdikten sonra baya bir sistem komutu geçiyor, merak etmeyin, beklemek.

18. Başarılı şekilde çalıştığında karşınıza work repository’i seçmek için login ekranı çıkıyor. Tebrikler.

Bu benim ilk rehberimdi. Diğer rehberlerde yaşadığım sorunları sizin yaşamamanız için, elimden geldiğince her adımda screenshot aldım ve mümkün olduğu kadar adım adım gittim. Eksikleri, diğer yazılarda da olduğu gibi paylaşırsanız hem rehberi güncel tutmuş oluruz, hem de daha çok kişiye yardımcı oluruz.
İyi çalışmalar

NOT: Önce klasör değiştirip daha sonra execute etmem, komutların iki satırlık olmasına yol açıyor, farkındayım. Ancak ODI kendi içindeki call’ları execute edilen path’ten verdiği için, illaki ./OraHome_1/oracledi/bin’e gelip designer.sh’ı çalıştırmak gerekli.
http://bilginler.hareketforum.com

Linux Ubuntu oracle Kurulumu [Resimli Anlatım]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» SA-MP Linux Server Kurulumu
» Legend III+Plus Download+Resımlı Anlatım :)
» Rütbeler [Resimli+Sözlü Anlatım]
» CabalOnline Üyelik alma[Resimli Anlatım]
» CS 1.5 ve 1.6 İçin Logo Yapımı | Resimli Anlatım